Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

Retusz

Warto to zrobić, aby dostosować wygląd zdjęcia do tego jak odbieraliśmy fotografowaną sytuację. Czasem chcielibyśmy wydobyć pewne szczegóły w cieniu, które przy automatycznym ustawieniu umykają nam ze względu na duże naturalne oświetlenie całości. Retusz może służyć też do poprawy estetyki kompozycji ( np. zachwiana perspektywa), lub usunięcia niechcianego elementu lub całej osoby:). Poniżej parę przykładów:

Zdjęcie jest za ciemne i na podłodze niepotrzebnie leżą rurki do picia, oraz plecak. Jeżeli damy do wywołania z automatyczną autokorektą to górne oświetlenie rozmyje nam się w białe plamy, a podświetlenie na ladzie zgubi wszystkie szczegóły. Należy rozjaśnić miejscowo no i pobawić się z kratkami na podłodze, czyli... zdjęcie poniżej.

Na zdjęciu możemy też przywrócić zatraconą kolorystykę i znowu miejscowo wyodrębnić więcej szczegółów. Tu odbicie zmienia "brudny" charakter zdjęcia w bardziej "artystyczny" i na pewno przyjemniejszy w odbiorze.

Również zdjęcie prześwietlone możemy trochę naprawić, choć nie każde. Przy dużych prześwietleniach szczegóły są wypalone i niewiele można z tym zrobić. Obok przykład zdjęcia, które można jeszcze ożywić i dodatkowo została wyprostowana perspektywa. Pałac Kultury już się nie kładzie i nie ma przypadkowego fragmentu latarni.

 A tu jeszcze jeden przykład gdybyśmy chcieli poczuć się wyjątkowo, bez całego tłumu turystów. Dodatkowo jak na zdjęciu powyżej lekka korekta perspektywy i koloru. Odbicia słoneczne z aparatu zostały zachowane, aby podkreślić pełnię lata.